Salesianer
Kremsmueller
CEO CLUBS-EXECUTIVE CLUB-OWNERS CLUB

Sustenabilitatea, din perspectiva BMW

Am tot auzit pronunțat cuvântul „sustenabilitate” în ultima vreme. Cu toată eleganța de care pot da dovadă, o bună parte din cei care folosesc acest cuvânt îmi lasă impresia că o fac doar pentru a se auzi ei pe ei, sau pentru că are o muzicalitate aparte.

Pași concreți, reali, puțini am văzut. BMW Group consideră dezvoltarea durabilă și eficiența resurselor ca teme centrale ale direcției strategice a companiei. Cu alte cuvinte, BMW Group este primul producător care a introdus și criterii de sustenabilitate în evaluarea de management. Nu mai contează doar obiectivele de top management de vânzări și profitabilitate, a fost adăugat ca obiectiv principal și protecția mediului/ sustenabilitatea.

BMW Group și-a stabilit în 2020 obiective clare pentru reducerea CO2 până în 2030. Pentru prima dată, acestea se extind pe întregul ciclu de viaţă: de la lanţul de aprovizionare, trecând prin producţie, până la sfârşitul fazei de utilizare. Obiectivul este de a reduce semnificativ emisiile de CO2 per autovehicul cu cel puţin o treime pe întregul spectru. Pentru o flotă de aproximativ 2,5 milioane de automobile, precum cea produsă de BMW Group în 2019, aceasta ar corespunde unei reduceri de peste 40 de milioane de tone de CO2 pentru ciclul de viaţă până în 2030.

Obiectivele asumate în 2020 nu fac parte dintr-o campanie care să lase o impresie bună. BMW Group are o tradiţie lungă în ceea ce priveşte dezvoltarea durabilă şi protecţia mediului. Compania a fost primul producător de automobile care a numit un ofiţer de mediu încă din 1973. BMW Group a fost listat în fiecare an, în ultimii 10 ani, în cadrul FTSE4Good, unul din cei mai importanţi indecşi care măsoară dezvoltarea durabilă. De asemenea, compania a ocupat cel mai important loc în studiul Carbon Disclosure Project 2011 – Global 500 Report şi a fost numită de fiecare dată în ultimii şapte ani Industry Leader în cadrul Dow Jones Sustainability Index.

Producție

Pasul palpabil, cel care poate fi văzut de public, este automobilul cu zero emisii. Un prim pas în acest proces de reducere a amprentei de carbon îl reprezintă electrificarea gamei; până în 2030 minim 50% din modelele BMW Group vor fi electrice, iar numărul total de vehicule electrice produse să ajungă la 10 milioane. Dar nu doar atât. Iar un prim exemplu vine din zona de logistică și aprovizionare cu materii prime. Păstrarea acestui lanț la nivelul din 2019 va conduce de la un plus de 12 tone CO2/vehicul în 2019, la o medie de 18 tone CO2/ automobil în 2030.

BMW folosește energie verde din 2013 la unitatea de producție din Leipzig, acolo unde sunt produse modelele ”i”. Energia este furnizată de patru turbine eoliene cu o putere nominală de 2,5 megawatt fiecare – turbinele au generat un total combinat de 26,4 GWh de electricitate exclusiv eoliană în 2019. Sustenabilitatea în zona de producție îmbracă la BMW forme nebănuit de diverse.

Johann Wimmer – fost angajat al turnătoriei de metale uşoare la uzina BMW Group din Landshut, a stabilit cinci colonii de albine la limita de nord a fabricii. Fiecare colonie va creşte până la 40.000 de albine în timpul verii. Uzina BMW Group din Landshut a plantat arbuşti înfloriţi în jurul stupilor şi a amenajat o luncă de flori.

Partea sudică a noului Centru de Baterii al BMW Brilliance Automotive (BBA) din China oferă o privelişte destul de neobişnuită: pe fundalul noii construcţii de ultimă generaţie se află o suprafaţă de aproximativ 13.000 de metri pătraţi, unde angajaţii BBA se ocupă de agricultură – o plantaţie de alune.

Un alt punct important îl reprezintă proiectarea noilor modele ținând cont de faptul că la finalul ciclului de viață acel model va trebui reciclat într-o proporție cât mai mare, spre 100% dacă se poate. Iar acest proces trebuie să se realizeze cât mai ușor.

Baterii

Nu este un secret faptul că procesul de producție a bateriilor implică emisii mari de CO2. Aproximativ 40% din emisiile de CO2 ale unui vehicul electric rezultă din producția bateriilor și extragerea materiilor prime.

BMW Group are deja deschis din 2019 un Centru de Competenţă pentru Celule de Baterie în München. Toată experiența și expertiza câștigată în acest Centru de Competență va fi utilizată în uzina-pilot care va fi construită la Parsdorf, în apropiere de München. Unitatea este programată să devină funcțională spre finalul anului 2022. Volumul total al investiţiilor este de aproximativ 110 milioane de euro, iar forţa de muncă a uzinei va număra circa 50 de angajaţi.

În 2020, BMW Group a semnat un contract pe termen lung, în valoare de 2 miliarde de euro, cu compania suedeză Northvolt pentru furnizarea de celule de baterii. Celulele de baterii vor fi produse în Europa, la gigauzina Northvolt, în prezent în construcţie la Skellefteå, în nordul Suediei (uzina de serie Northvolt Ett) începând cu 2024. Northvolt va folosi 100% din energia necesară exclusiv din energie eoliană şi hidroelectrică.

Rețeaua de furnizori

BMW Group Purchasing nu se bazează exclusiv pe obligaţiile contractuale pentru aceasta, ci implementează şi un număr mare de măsuri suplimentare ca parte a unui proces transparent. Un filtru de risc este utilizat pentru a evalua locaţiile potenţiale ale furnizorilor din întreaga lume, chiar înainte de apelul de oferte. Următorul pas este de a solicita posibililor furnizori să-şi prezinte activităţile de dezvoltare durabilă într-un chestionar detaliat. Partenerii externi lucrează şi cu evaluatori interni în acest context.

Respectarea cerinţelor de dezvoltare durabilă definite este o condiţie prealabilă pentru atribuirea unui contract. Pe toată perioada contractului, partenerii externi lucrează cu evaluatori interni pentru a verifica conformitatea cu cerinţele de dezvoltare durabilă, prin chestionare şi audituri.

Dacă apar discrepanţe în timpul oricăruia dintre aceşti paşi, BMW Group cade de acord cu furnizorii privind măsurile corespunzătoare. În acest fel, BMW Group Purchasing monitorizează mii de locaţii în fiecare an.

De asemenea, compania a stabilit o procedură care poate fi utilizată pentru a raporta anonim neconformitatea cu standardele sociale şi de mediu.

Eliminarea încălcărilor drepturilor omului şi a standardelor de mediu prezintă o provocare specială în cazul materiilor prime critice – de exemplu, pentru litiu şi cobalt, ambele fiind componente esenţiale pentru producerea celulelor de baterii. Prin urmare, pentru ambele materii prime, BMW Group Purchasing a implementat măsuri suplimentare pentru a asigura extracţia şi prelucrarea cobaltului în conformitate cu standardele de dezvoltare durabilă şi pentru a evita problemele cu condiţiile de lucru – de exemplu, exploatarea prin muncă a copiilor. Prin urmare, compania se aprovizionează cu cobalt şi litiu direct din mine şi le pune la dispoziţia furnizorilor de celule de baterii.

Materie primă

Aluminiu / BMW Group va începe să se aprovizioneze cu aluminiu produs cu energie electrică solară. Aceasta marchează o etapă importantă pe drumul către obiectivul companiei de a reduce emisiile de CO2 din reţeaua sa de furnizori cu 20% până în 2030. Utilizarea aluminiului reciclat poate conduce la reducerea emisiilor cu mai mult de jumătate decât utilizarea aluminiul primar. Iar dacă vorbim de aluminiu reciclat produs cu energie verde, această reducere a amprentei de carbon se reduce de aproape 8 ori.

Cobalt / Prin proiectul-pilot „Cobalt pentru Dezvoltare”, BMW Group, BASF SE, Samsung SDI şi Samsung Electronics au început iniţiativa transindustrială care îşi propune să îmbunătăţească condiţiile de lucru ale oamenilor ce activează la o locaţie de minerit artizanal de cobalt din Republica Democată Congo (RD Congo). În 2020, BMW Group a semnat un contract de aprovizionare cu compania minieră marocană Managem Group. Cu această comandă, BMW Group va asigura aproximativ o cincime din nevoile sale de cobalt pentru a cincea generaţie a trenurilor de rulare electrice. Compania va acoperi restul de patru cincimi din nevoile sale de cobalt din Australia.

Litiu / Fiind cel mai uşor metal al pământului, litiul este utilizat la fabricarea bateriilor, a ceramicii, a sticlei şi a aluminiului, printre altele. De asemenea, litiul este o materie primă esenţială pentru producerea bateriilor litiu-ion şi joacă un rol-cheie pentru automobilele electrice. Două treimi din rezervele mondiale de litiu se găsesc în America Latină. Cu toate acestea, până acum a existat o lipsă de cercetare ştiinţifică asupra modului în care extracţia de litiu are impact asupra regiunii. BMW Group intenţionează să umple acest gol cu studiul pe care l-a comandat. Rezultatele acestui studiu sunt așteptate a fi publicate la jumătatea acestui an.

Cupru / BMW Group şi compania chiliană de exploatare a cuprului Codelco au semnat un acord de cooperare privind furnizarea sustenabilă şi transparentă de cupru. De la extracţia metalului până la folosirea în automobile, Codelco şi BMW Group vor forma punctul de pornire şi de final în lanţul de aprovizionare cu cupru şi, astfel, vor crea premisele pentru noile standarde în prelucrarea sustenabilă a cuprului.

BMW Group publică deja ţările de origine pentru cobaltul pe care îl foloseşte. Pentru a cincea generaţie de celule de baterii, compania şi-a restructurat lanţurile de furnizori şi, cu începere din 2020, se va aproviziona direct cu litiu, dar şi cu cobalt, urmând a pune aceste materii prime la dispoziţia celor doi producători ai celulelor de baterii, CATL şi Samsung SDI. Acest lucru asigură transparenţă deplină faţă de locul din care provin materiile prime. De asemenea, BMW Group va înceta să mai folosească pământuri rare în trenurile sale de rulare electrice o dată cu cea de-a cincea generaţie.

Constructorul german acordă o atenție importantă și transportului din zona de logistică. În prezent, transportul maritim reprezintă 50% din emisiile CO2 ale lanţului de transport al BMW Group. La nivel global, aproape 3% din totalul emisiilor de gaze de seră provin din transportul maritim, iar tendinţa este puternic ascendentă. Ca parte a „Getting to Zero Coalition”, BMW Group doreşte acum să obţină eliminarea completă a emisiilor de carbon prin utilizarea combustibililor fără emisii de carbon şi a unor noi sisteme de propulsie, precum şi prin optimizarea eficienţei energetice.

Și abia am reușit să prezint un mic rezumat a ceea ce înseamnă sustenabilitate la BMW Group.

Constantin Ciobanu

Share

Share

Lasă un răspuns

Back To Top